Jastrzębia Góra - jakie są tu atrakcje, jaka lokalizacja, ciekaw

Jastrzębia Góra

Wczasowisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Bałtyku. Miejscowość nie ma zbyt długiej historii. Najwcześniejsze domy zostały pobudowane w tej okolicy dopiero na początku lat dwudziestych XX w. – po przyłączeniu tych rejonów do II Rzeczypospolitej. Podstawowymi animatorami rozwijania tej miejscowości było 2, wywodzących się z Warszawy, biznesmenów: inżynier Osmołowski i hrabia de Rosset. Kupili oni część aktualnej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze budynki turystyczne. W okresie międzywojennym wieś ta stała się popularnym, przede wszystkim pośród warszawskiej elity, letniskiem. O popularności Jastrzębiej Góry niech znamionuje fakt, iż odpoczywali tu Marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki lub Edward Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi zdobyła w 1963 roku a od 1975 roku jest częścią miejscowości Władysławowo. Jedna z ciekawostek Jastrzębiej Góry zaistniała niedawno, albowiem w 2000 roku po przeprowadzeniu badań geodezyjnych, stwierdzających iż właśnie w tym miejscu, jest najmocniej w kierunku północy wysunięte miejsce Polski. Tutaj usytuowano pamiątkowy kamień zwany Gwiazda Północy. W miejscowości uchowały się wzniesione w latach 20-tych domy – Kaszubka, Rossetówka, willa Pawłowicza, a także pierwsze schronisko przymorskie z tamtego okresu Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi podobnie kościół pod wezwaniem Św. I. Loyoli. Budynek kościoła nie jest obiektem zabytkowym – powstał dopiero w połowie lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku jednak ma interesującą konstrukcję – ma 2 kondygnacje. Dodatkową atrakcją kościoła są dwudziestojednogłosowe organy, na których od 1992 r. organizowane są Letnie Koncerty Organowe. Naturalną atrakcją Jastrzębiej Góry jest Lisi Jar. Wąwóz ten, dawniej liczący około dziesięć km długości, w sporej części został pochłonięty przez Bałtyk. Urwiste zbocza parowu porośnięte są więcej niż stuletnimi buczynami, z dodatkiem pojedynczych brzóz, świerków, jarzębów a nawet zdziczałych grusz. W górnym fragmencie parowu poszycie gęsto zarośnięte jest paprotkami.

Co warto tu zobaczyć? PLAŻA

W dzisiejszych czasach Jastrzębia Góra to znana miejscowość wczasowa, usytuowane są tu trzy wyznaczone kąpieliska morskie z rozległą plażą. W rejonie kąpielisk brzeg jest piaszczysty, uprzątnięty z głazów, które zostały wykorzystane do obwarowania urwistego wybrzeża. Na plażę, ze względu na wysoki klif wejścia są strome i liczą około trzystu stopni. Istnieje również łagodniejsze wejście kierujące w kierunku plaży od ulicy Droga Rybacka.

PROMENADA ŚWIATOWIDA

Jest to serce tej miejscowości, dlatego jest to konieczny punkt odwiedzin Jastrzębiej Góry. Idealne miejsce na spędzenie wolnego czasu podczas wakacyjnego lenistwa. Tutaj możesz zaopatrzyć się w pamiątki, możesz zjeść coś dobrego, napić się czegoś, jest tu również dużo atrakcji dla dzieci. 

JASTRZĘBSKI KLIF

Jest to najwyższy klif na wybrzeżu morza Bałtyckiego, jego wysokość wynosi 33 metry. Jest to idealne miejsce na zobaczenie cudownego zachodu słońca, który zachwyci z pewnością nawet najbardziej wymagających Turystów. 

GWIAZDA PÓŁNOCY

Jest to punkt wysunięty najbardziej na północ Polski. Z tego powodu zlokalizowano tutaj pamiątkowy obelisk zwany Gwiazdą Północy. Miejsce to znajduję się na końcu ulicy Norwida, tuż przy klifowym wybrzeżu. 

DOM WHISKY (ul. Droga Rybacka 60)

To atrakcja dedykowana głównie starszym Turystom. Jest to idealne miejsce dla miłośników tak zwanej "królowej wszystkich alkoholi". Tutaj masz możliwość skosztowania whisky, a następnie masz okazję zakupienia alkoholu. Asortyment tego miejsca jest na prawdę obszerny. Dodatkowym atutem jest piętro budynku, na którym możesz się zrelaksować przy grach planszowych. 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Plaża w Jastarni W Jastarni plaże znajdują się zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Pla...

Zabytki Jastarni Jastarnia nie jest starą, bogatą w zabytki miejscowością. Co nie znaczy że nie znajdziemy tu...

Port w Jastarni W Jastarni, od strony Zatoki Puckiej, funkcjonuje port - to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz marina ja...

Latarnia morska w Jastarni W 1938 roku wybudowano 25 metrową latarnie morską złożona ze stalowych, ażurowych elementów. Została ona jedn...

Jastarnia jest jednym z niewielu miejsc gdzie znalezione ślady ludzkiego osadnictwa sięgają I w. p.n.e.

Windsurfing w Jastarni Windsurfing i kitesurfing to coraz popularniejsze dyscypliny sportów wodnych w Polsce. Jed...

Hel Trochę historii.. Hel to miasteczko na końcu helskiej mierzei, ...

Jurata Jurata to wschodnia część Jastarni na Mierzei Helskiej. Jurata to młode letnisko nadmorskie, jeszcze w...

Kuźnica Kuźnica, jeszcze w 1663 roku, położona była na wyspie - w tamtym czasie Mierzeja Helska stanowiła sz...

Władysławowo Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w latach 30-tych XVII...

Jastrzębia Góra Wczasowisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Ba...

Chłapowo Chłapowo jeszcze jakiś czas temu było wsią o charakterze rolniczo-rybackim, obecnie prężnie ewolu...

Chałupy Chałupy to miejscowość wypoczynkowa na Mierzei Helskiej, tylko 8 km od centrum

Karwia Karwia to kiedyś rybacka wioska, dziś wzięte, morskie letnisko z dwoma strzeżonymi latem kąpieliskami....

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0