Władysławowo - co robić, co można zwiedzać, jaka jest lokalizacja?

Władysławowo

Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w latach 30-tych XVII wieku postanowił zbudować tutaj twierdzę, ażeby bronić się przed Szwedami. Obecne Władysławowo powstało w latach pięćdziesiątych minionego stulecia jako konsekwencja zespolenia miejscowości Poczernino, Hallerowo, Wielka Wieś, Cytniewo oraz portu Władysławowo. Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 roku. Wielką rolę w zintensyfikowaniu turystyki w tym rejonie odegrał generał Józef Haller, któremu to, po ceremonii zaślubin naszego kraju z Bałtykiem w 1920 roku spodobała sie ta okolica. Wspólnie z niektórymi swymi oficerami nabyli te tereny. Z inicjatywy ich stanęło kąpielisko Hallerowo, które miało rywalizować z będącym elementem Wolnego Miasta Gdańska Sopotem. W Hallerówce, willi w której gen. Józef Haller ze swoją rodziną spędzał wakacje, od 1990 r. udostępniono do zwiedzania niewielką ekspozycję przeznaczoną generałowi i jego Błękitnej Armii. Dzisiejsze Władysławowo to atrakcyjna miejscowość urlopowa nad polskim Bałtykiem, zlokalizowane jest tutaj wiele kąpielisk morskich z szerokimi oraz piaszczystymi plażami. 

Co ciekawego we Władysławowie? ALEJA GWIAZD SPORTU

Atrakcją Władysławowa jest znajdująca się na promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Powstała ona w 2000 r. i od tamtego okresu umieszczone są w deptaku gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swe gwiazdy mają w tym miejscu m.in. Kazimierz Deyna, Robert Korzeniowski, Irena Szewińska, Jerzy Kulej, Jacek Wszoła, Dariusz Michalczewski, a również Michel Platini. Raz rocznie, w lipcu aranżowany jest we Władysławowie Festiwal Sportu.

DOM RYBAKA (ul. Hallera 19B)

Charakterystycznym miejscem Władysławowa jest również Dom Rybaka - siedziba gminy z rozpoznawalną wieżą widokową. Jest to najwyższy budynek we Władysławowie. Został on wybudowany w połowie lat 50 - tych i pełnił role hotelu dla rybaków. 

OCEAN PARK (ul. Żwirowa 23, tel. 606 422 994)

To tutaj możesz przenieść się do morskiego świata i przeżyć niesamowitą przygodę w towarzystwie naturalnej wielkości figur zwierząt, które zamieszkują morza i oceany. To miejsce przeznaczone dla wszystkich, idealny sposób na spędzenie wolnego dnia z najbliższymi.

MAGICZNY ZAWRÓT GŁOWY (ul. Generała Hallera 19, tel. 502 329 066)

W tym miejscu nie będziesz miał pojęcia co jest iluzją a co rzeczywistością. To idealna atrakcja dla osób lubiących dobrą zabawę. Tutaj zobaczysz najstarsze zabawki optyczne z XIX wieku oraz poznasz zasadę działania Zoetropu (zootropu) - pierwszego na świecie zmieniacza obrazów. 

Godziny otwarcia:

  • KWIECIEŃ 2020 - czynne codziennie: 10.00-17.00
  • MAJ, CZERWIEC 2020 - czynne codziennie: 10.00-18.00
  • LIPIEC, SIERPIEŃ 2020 - czynne codziennie : 09.00-21.00
  • WRZESIEŃ 2020 - czynne codziennie: 10.00-18.00

PORT 

Miejscowość to także port rybacki i morski. Władysławowski port to także przystań żeglarska. Oprócz zaplecza gastronomicznego i sanitarnego żeglarze mogą też skorzystać ze stoczni remontowej. Z tego miejsca warto udać się na eskapadę po Bałtyku lub Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków spacerowych. Istnieje dodatkowo sposobność odbycia wyprawy z Władysławowa krajów skandynawskich, na Litwę lub Łotwę. Wędkarzy zaciekawi niechybnie fakt, iż z Władysławowa urządzane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0