Jastarnia schron Sęp na plaży

Bunkry w Jastarni - Ośrodek Oporu Jastarnia, Torpedownia Beka

  • location_on Jastarnia, ul. undefined
  • phone 601 923 883

Skansen Fortyfikacji w Jastarni - Bunkry w Jastarni

Prace nad Ośrodkiem Oporu Jastarnia rozpoczęły się w maju 1939 roku, a zakończyć miały się w listopadzie. Ośrodek usytuowano około 3 km od centrum Jastarni w kierunku Kuźnicy. Ośrodek składał się z czterech ciężkich bunkrów i schronów lekkich.

Cztery żelbetonowe ciężkie schrony bojowe to:

  • Sokół, 
  • Sabała, 
  • Saragossa,
  • Sęp

Schron Sokół znajduje się nad zatoką Pucką, Sabała - to ośrodek dowodzenia Ośrodka Oporu, Saragossa - położony pomiędzy schronami Sabała i Sęp, a Sęp znajduje się na plaży od strony morza.

Dla Turystów..

Od roku 2005, na bazie tych obiektów, zaczął działać tu Skansen Fortyfikacji II Rzeczypospolitej im. Kontradmirała Włodzimierza Steyera, powstała ścieżka dydaktyczna, odtworzono również przeszkody przeciwpancerne, przeciwpiechotne i okopy. Schron Sabała w okresie letnim jest otwarty dla zwiedzających - można zapoznać się tutaj z wyposażeniem i funkcjonowaniem fortyfikacji II Rzeczypospolitej.

 

Torpedownia - Beka, Babie Doły

Torpedownia – polska nazwa  centralnego obiektu niemieckich ośrodków badawczych torped, budowanych na terenie okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Była to hala montażowa torped wraz z urządzeniami do próbnych strzelań. Wybudowano ją na dnie akwenu Zatoki Puckiej, w odległości 2,7 km od ujścia Portu Jastarnia. Połączona była w przeszłości z brzegiem molo, po którym za pomocą kolejki wąskotorowej transportowano podzespoły torped, ostatecznie montowanych w hali. W niemieckiej nomenklaturze budynek ten nazywano Schießstand.

 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0