Kuźnica

Kuźnica

Kuźnica, jeszcze w 1663 roku, położona była na wyspie - w tamtym czasie Mierzeja Helska stanowiła szereg wysepek, które z czasem złączyły się, tworząc mierzeję w kształcie kosy. Warto, wybierając noclegi nad morzem zastanowić się nad Kuźnicą - w sąsiedztwie plaży, niezbyt tłoczno - to atuty Kuźnicy. Kuźnica, kiedyś najbardziej zasiedlona wieś mierzei, dzisiaj stanowi dzielnicę Jastarni. Jest to także popularna miejscowość letniskowa, letnicy zaczęli tu zjeżdżać wraz z wybudowaniem linii kolejowej łączącej Władysławowo z Helem w 1922 r. To tutaj linia kolejowa biegnie najbliżej brzegu morskiego. Nic dziwnego, Mierzeja Helska w okolicach Kuźnicy jest najwęższa - ma ledwo 200 metrów szerokości. Kuźnica to także duży ośrodek rybacki. Miejscowa ludność trudniła się rybołówstwem od stuleci. I po dziś dzień, nie bacząc na silnie rozwijającą się turystykę w miejscowości podtrzymywane są tradycje rybackie. Ocalał także zwyczaj czerwcowej, łodziowej pielgrzymki do kościoła pod wezwaniem Świętych Piotr i Pawła w Pucku. Atrakcją organizowaną w Kuźnicy jest Marsz Śledzia. To impreza propagująca turystykę nad Zatoką Pucką, bezpieczny odpoczynek nad Bałtykiem a także ochronę przyrody. Marsz organizowany jest łachą, zwaną "Rybitwią Mielizną" między Kuźnicą i Rewą. Ponadto, przez Kuźnicę wiedzie ścieżka rowerowa.

Co warto tu zobaczyć? PLAŻA

Tutejsza plaża usytuowana jest od strony otwartego morza, jest drobnopiaszczysta, szeroka, a na plażę z miejscowości kierują dwa przejścia. Aby dojść do plaży należy przejść przez tory kolejowe. Na plaży natomiast, można natknąć się na wielobarwne łodzie rybackie. Szczególnie płytka Zatoka Pucka stwarza świetne warunki do ćwiczenia windsurfingu. 

PRZYSTAŃ I PORT (ul. Gen. Hallera)

 Od strony Zatoki Puckiej znajduje się port rybacki, strzeżony przez dwa falochrony, z basenem o powierzchni 3,5 hektara. Rozbudowano nabrzeże, postawiono budynek bosmanatu. Tutaj łatwo kupić można świeżą rybę, skorzystać z propozycji wielu smażalni i wędzarni.

KOŚCIÓŁ RYBACKI (ul. Księdza Szynalewskiego 26)

To neogotycki kościół pochodzący z 1993 roku. Jego nazwa powstała od faktu, że Kuźnica od zawsze była bardzo dużym ośrodkiem rybackim. Charakter ten podkreśla malowidło ścienne przedstawiające Jezusa nauczającego z łodzi i zbudowana przez mieszkańców drewniana ambona w kształcie łodzi.

ŚCIEŻKI ROWEROWE 

Jest to świetna atrakcja dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Przez całą mierzeję helską ciągnie się ścieżka rowerowa. Łączy się ona aż z Puckiem. Dodatkową atrakcję stanowi dla rowerzystów fakt, że ścieżki przebiegają niedaleko wybrzeża, co oprócz pięknych widoków, zapewnia nam możliwość robienia sobie przystanków na orzeźwiającą kąpiel.

Długość tras wynosi:

  • Kuźnica - Hel - 22 km, 
  • Kuźnica - Władysławowo - 12 km, 
  • Kuźnica - Puck - 23 km. 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

1714 wyświetleń w 2023r.

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Plaża w Jastarni W Jastarni plaże znajdują się zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Pla...

Zabytki Jastarni Jastarnia nie jest starą, bogatą w zabytki miejscowością. Co nie znaczy że nie znajdziemy tu...

Port w Jastarni W Jastarni, od strony Zatoki Puckiej, funkcjonuje port - to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz marina ja...

Latarnia morska w Jastarni W 1938 roku wybudowano 25 metrową latarnie morską złożona ze stalowych, ażurowych elementów. Została ona jedn...

Jastarnia jest jednym z niewielu miejsc gdzie znalezione ślady ludzkiego osadnictwa sięgają I w. p.n.e.

Windsurfing w Jastarni Windsurfing i kitesurfing to coraz popularniejsze dyscypliny sportów wodnych w Polsce. Jed...

Hel Trochę historii.. Hel to miasteczko na końcu helskiej mierzei, ...

Jurata Jurata to wschodnia część Jastarni na Mierzei Helskiej. Jurata to młode letnisko nadmorskie, jeszcze w...

Kuźnica Kuźnica, jeszcze w 1663 roku, położona była na wyspie - w tamtym czasie Mierzeja Helska stanowiła sz...

Władysławowo Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w latach 30-tych XVII...

Jastrzębia Góra Wczasowisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Ba...

Chłapowo Chłapowo jeszcze jakiś czas temu było wsią o charakterze rolniczo-rybackim, obecnie prężnie ewolu...

Chałupy Chałupy to miejscowość wypoczynkowa na Mierzei Helskiej, tylko 8 km od centrum

Karwia Karwia to kiedyś rybacka wioska, dziś wzięte, morskie letnisko z dwoma strzeżonymi latem kąpieliskami....

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0