Jurata - jaka jest lokalizacja, dlaczego warto odwiedzić to miej

  • location_on Jurata, ul. undefined

Jurata

Jurata to wschodnia część Jastarni na Mierzei Helskiej. Jurata to młode letnisko nadmorskie, jeszcze w latach XX-tych XX w. były tam tylko wydmy i rósł iglasty las. Wszystko zaczęło się w tym miejscu w 1928 r. II Rzeczypospolita miała wąski dostęp do morza, w związku z tym, pobudowano m.in. port handlowy i wojenny w Gdyni, a także zaistniały wczasowiska morskie - Jurata była najbardziej prestiżowa. Formalnie, pierwszy sezon to maj 1931 roku. Najbardziej znany był ekskluzywny hotel Lido - odwiedzali go m.in. Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura czy też Wojciech Kossak. Własne letnie wille miała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Tyszkiewiczowie bądź hr. Potoccy) oraz znani politycy: Mościcki czy też Beck. Do Juraty zjeżdżali na odpoczynek sławni i bogaci Polacy oraz obcokrajowcy. Do dziś ocalało wiele ówczesnych rezydencji, pensjonatów oraz hoteli w Juracie. Po wojnie PRL-owskie władze zdecydowały zrobić z Juraty miejsce urlopowego odpoczynku dla "ludu". Pobudowano wówczas dużo zakładowych, resortowych ośrodków wczasowych i postawiono (w 70-tych latach) drewniane, długie na 300 m, molo spacerowe prowadzące w głąb zat. Puckiej. Po upadku socjalizmu nowi właściciele pensjonatów, ośrodków wczasowych, will robili wszystko żeby Jurata znów stała się ekskluzywnym kurortem. Przez ostatnie 20 lat powstało wiele ekskluzywnych, eleganckich oraz wygodnych pensjonatów, ośrodków wczasowych i hoteli. Chociaż, sporadyczni pamiętający dawną Juratę utrzymują, iż to wciąż nie ówczesna Jurata, to przyjmuje ona znów prestiżowy charakter.

Atrakcje Juraty: PLAŻA

W Juracie znajdują się dwie plaże: rozleglejsza oraz bardziej popularna nad otwartym morzem - na tej plaży znajdują się bary oraz żółte osłony dla korzystających z plażowania, przypominające kształtem przedwojenne kosze plażowe. Następna plaża znajduje się nad zat. Pucką - jaką, biorąc pod uwagę płytkie wody zatoki, wybierają miłośnicy kite i windsurfingu.

MOLO

Będąc w Juracie koniecznym punktem odwiedzin jest molo. Warto wybrać się tutaj na spokojny spacer. Można tu podziwiać panoramę Zatoki Puckiej. Warto zaopatrzyć się aparaty fotograficzne, ponieważ piękne widoki pozwolą na zrobienie pamiątkowego zdjęcia. Są tutaj ustawione ławeczki, na których można usiąść, odprężyć się, podziwiać piękną panoramę, wdychać świeże powietrze pełne morskiego jodu. 

WIEŻA WIDOKOWA (ul. Świętopełka 3)

Jeżeli marzysz o widokach, które zapierają dech w piersiach i nie masz lęku wysokości, musisz odwiedzić to miejsce. Żeby dostać się na samą górę wieży, musisz pokonać kilkadziesiąt schodów, jednak panorama, którą ujrzysz na szczycie, zrekompensuje wszystkie wątpliwości. Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Jest ona oddana do użytku swobodnego, dlatego też nie ma ściśle określonych godzin otwarcia. 

PARK LINOWY "JU- HUU!!!" (Al. Wojska Polskiego 5-7, tel. 792 751 547)

Lubisz aktywny wypoczynek, dużą dawkę emocji i świetną zabawę? To idealne miejsce dla Ciebie! Nieważne ile masz lat, tutaj nie ma ograniczeń wiekowych. Każdy na chwilę może przenieść się do świata Tarzana i Jane Porter. Najbardziej znana trasa w tym miejscu to ta nawiązująca do filmu "King Kong", jest ona przeznaczona dla najmłodszych Gości. Park otwarty jest tylko w sezonie letnim. 

POMNIK JURATY (ul. Międzymorze)

Będąc w Juracie jest to obowiązkowy punkt wycieczki. Pomnik ten został odsłonięty 22.07.2006 roku, a jej autorem jest Stanisław Szwechowicz. Data ta wiążę się również z 75 rocznicą powstania uzdrowiska. Z pomnikiem powiązana jest pewna legenda, która mówi, że Jurata to słynna bogini morska, która jest córką Boga Mórz, bardzo znanego w okolicy. 

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023r.  Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0