Hel

Hel Trochę historii..

Hel to miasteczko na końcu helskiej mierzei, o całkiem długich dziejach. Statut miasta nadany został Helowi już w XIII w. Do XV wieku Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, potem stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. Pod koniec wieku XIX pobudowano tutaj port rybacki a Hel znów zaczął się rozwijać. Wspólnie z postępem komunikacji i turystyki miejscowość stała się celem weekendowych eskapad dla mieszkańców Gdańska oraz Sopotu. Po Pierwszej Wojnie Światowej mimo, że większa część mieszkańców miejscowości była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano Drugiej Rzeczypospolitej. Kilka lat później pobudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości wybudowano rejon umocniony a także port wojenny. W trakcie Drugiej Wojny Światowej Hel bronił się do 2 X 1939 roku. Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca wyjątkowo ważnego strategicznie, mogli bywać tu tylko obywatele ówczesnej Polski. Obostrzenie w wjeździe do Helu usunięto dopiero w 1989 roku, a same szlabany zniknęły dopiero w latach 90-tych XX w.

A obecnie..

Obecnie Hel to głównie ośrodek wakacyjnego wypoczynku oraz rybołówstwa. Zlokalizowano w tym miejscu także garnizon Marynarki Wojennej RP i port morski wraz z przystanią rybacką, jachtową i pasażerską. Można stąd wyruszyć w rejs po Bałtyku, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 roku funkcjonuje w tym miejscu Tramwaj Wodny - połączenie promowe Trójmiasto - Półwysep Helski - to najtańsza i najszybsza sposobność dostania się do Gdańska, Sopotu lub Gdyni.

Co można tu robić? PLAŻA

Hel ma świetne położenie dla amatorów plażowania - otoczony jest przez Bałtyk, ze znaczną liczbą plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony pełnego Bałtyku, czy od strony zat. Gdańskiej. Na brzegu morza sporo się dzieje - o pełen energii wypoczynek dba Hel Animation.

DLA AKTYWNYCH

Czynny wypoczynek to również wypady rowerowe - rower to coraz częściej zabierany sprzęt na urlop. w 2005 roku została otwarta trasa rowerowa - prowadzi ona poprzez całą helską mierzeję, w pobliżu drogi 216 - odcinek przyrodniczy - Jurata - Hel - to 10 km trasy. Hel to pociągające miejsce dla entuzjastów nurkowania. Na dnie morza leży w tej okolicy niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy dla nurków zlokalizowane w helskim porcie oferują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brakuje także instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania.

MUZEUM OBRONY WYBRZEŻA (ul. Helska 16)

Z uwagi na swoją przeszłość Hel zaciekawi również miłośników historii - znajduje się tutaj Muzeum Obrony Wybrzeża. W ekspozycji tego miejsca znajdują się eksponaty militarne, które pochodzą z 1939 roku. Jest to punkt konieczny odwiedzin, zwłaszcza dla męskiej części Turystów. 

Godziny otwarcia:

 • 28 III - 30 IV: 10:00 - 16:00
 • 1 V - 31 V: 10:00 - 17:00
 • 1 VI - 30 VI: 10:00 - 18:00
 • 1 VII - 31 VIII: 10:00 - 19:00
 • 1 IX - 30 IX: 10:00 - 17:00
 • 1 X - 27 X: 10:00 - 16:00
 • od 26 X 2020r. - do 26 III 2021r. - MUZEUM NIECZYNNE (możliwość otwarcia tylko po uzgodnieniu telefonicznym 697 888 583, dla grup powyżej 20 osób)

FOKARIUM (ul. Morska 2)

Hel jest bardzo znany ze swojego fokarium. Jest to naukowa placówka Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie osoby do tego wykwalifikowane pomagają w ochronie oraz rekonwalescencji chorych osobników fok szarych na Bałtyku. Miejsce to dostępne jest również do zwiedzania dla Turystów, są do tego specjalnie wyznaczone miejsca, gdzie przyjezdni mogą zaobserwować jakimi cudownymi zwierzętami są foki. 

Godziny otwarcia:

 • fokarium otwarte jest we wszystkie dni roku,
 • godziny otwarcia uzależnione są od pory roku,
 • karmienia fok, połączone z prelekcją odbywa się aktualnie w godzinach: 11.00 i 14.00.

LATARNIA MORSKA (ul. Bałtycka, tel. 58 675 06 17)

Jest to latarnia powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej wysokość osiąga 41, 5 m. Latarnia została zlokalizowana na samym końcu półwyspu helskiego. Budowla jest wykonana z czerwonobrunatnej cegły, na planie ośmiokąta. 

Godziny otwarcia: 

 • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września, codziennie: od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00
 • od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie: od 09.00 do 19.00

Ostatnia aktualizacja - listopad 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

207 wyświetleń w 2023r.

Kategorie atrakcji

Pozostałe atrakcje turystyczne

Plaża w Jastarni W Jastarni plaże znajdują się zarówno nad otwartym Bałtykiem jak i nad Zatoką Pucką. Pla...

Zabytki Jastarni Jastarnia nie jest starą, bogatą w zabytki miejscowością. Co nie znaczy że nie znajdziemy tu...

Port w Jastarni W Jastarni, od strony Zatoki Puckiej, funkcjonuje port - to baza rybołówstwa, pomost pasażerski oraz marina ja...

Latarnia morska w Jastarni W 1938 roku wybudowano 25 metrową latarnie morską złożona ze stalowych, ażurowych elementów. Została ona jedn...

Jastarnia jest jednym z niewielu miejsc gdzie znalezione ślady ludzkiego osadnictwa sięgają I w. p.n.e.

Windsurfing w Jastarni Windsurfing i kitesurfing to coraz popularniejsze dyscypliny sportów wodnych w Polsce. Jed...

Hel Trochę historii.. Hel to miasteczko na końcu helskiej mierzei, ...

Jurata Jurata to wschodnia część Jastarni na Mierzei Helskiej. Jurata to młode letnisko nadmorskie, jeszcze w...

Kuźnica Kuźnica, jeszcze w 1663 roku, położona była na wyspie - w tamtym czasie Mierzeja Helska stanowiła sz...

Władysławowo Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w latach 30-tych XVII...

Jastrzębia Góra Wczasowisko Jastrzębia Góra usytuowane jest na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym wybrzeżu Ba...

Chłapowo Chłapowo jeszcze jakiś czas temu było wsią o charakterze rolniczo-rybackim, obecnie prężnie ewolu...

Chałupy Chałupy to miejscowość wypoczynkowa na Mierzei Helskiej, tylko 8 km od centrum

Karwia Karwia to kiedyś rybacka wioska, dziś wzięte, morskie letnisko z dwoma strzeżonymi latem kąpieliskami....

chevron_left
chevron_right
serce Twoje ulubione obiekty 0