Chłapowo

Chłapowo

Chłapowo jeszcze jakiś czas temu było wsią o charakterze rolniczo-rybackim, obecnie prężnie ewoluuje tutaj turystyka. Chłapowo położone jest na urwistym klifie, a nadbałtycka część Chłapowa stanowi fragment Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Co ciekawego w tym miejscu?

WĄWÓZ CHŁAPOWSKI

Najbardziej znaną atrakcją Chłapowa jest jednakowoż Wąwóz Chłapowski, przez rdzennych Kaszubów nazywany Rudnik. Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący bez mała 25 ha. Podróż tym urokliwym jarem do plaży wzbogaci, każdego odwiedzającego o unikalne pejzaże, co bardziej zainteresowani botaniką dojrzą bez wątpienia wyjątkowe rośliny jak na przykład dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz dostosowany jest do możliwości każdego letnika. Wzdłuż wąwozu wytyczone są ścieżki, cięższe odcinki wyposażone są w kładki, schodki i poręcze, znajdziemy też ciekawie wkomponowane ławki na których można odpocząć.

PLAŻA

Chłapowo to też rozległa, klifowa plaża. Urządzone są tu dwa piaszczyste kąpieliska, za kąpieliskiem plaża zmienia swój charakter, pojawiają się na niej spore kamyki. Na plaży można ujrzeć również kutry rybackie tutejszych, ciągle łowiących rybaków. Wybrzeże klifowe, poprzez panujące tu dobre warunki dla startów, to również miejsce, które upodobali sobie paralotniarze. Latem można śledzić ich loty niemal codziennie.

NADMORSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Chłapowo znajduję się na terenie nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Można tu zaobserwować bogatą oraz różnorodną faunę i florę. Powierzchnia Parku osiąga 18 804 hektary. Jest to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają spędzać wolny czas w towarzystwie pięknej natury. 

CHŁAPOWO JAKO WIEŚ RYBACKA

W Chłapowie zachowało się jeszcze kilka chałup o tradycyjnej dla tego regionu konstrukcji szkieletowej. W Centrum wsi jest umieszczona piękna, XIX wieczna kapliczka przydrożna. Chłapowo to atrakcyjne miejsce dla archeologów i antropologów. W XIX wieku natrafiano tu na groby pochodzące z epoki wczesnego żelaza. Cmentarzysko to okazało się źródłem licznych przedmiotów dokumentujących ówczesne życie codzienne: paciorków, ozdób z bursztynu, popielnic, naczyń z gliny i wyrobów z brązu.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.jastarnia.info.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00